вівторок, 23 березня 2021 р.

МОЗОК ПОВИНЕН ВІДПОЧИВАТИ

   Нашу мозку теж потрібно відпочивати. Можливість по-справжньому відпочити підвищує продуктивність, креативність та зменшує ризики різних хвороб, пише Global News.

Головне, забути про телефони. Через електронні засоби ми навіть під час відпочинку включаємось у робочий процес. Дослідження продемонстрували, що ми починаємо глибше брати участь у розмові, коли поряд з нами взагалі немає смартфонів. Навіть якщо ми не перевіряємо телефон, сама думка про те, що він поряд та невимкнений змушує нас відволікатись під час спілкування. Очікування нових повідомлень та сповіщень може змушувати ваш мозок працювати в режимі багатозадачності.
Тому варто концентруватись на чомусь одному: або на роботі, або на відпочинку. Це як медитація. 
Як стверджує психіатр Ребекка Гладінг, під час відпочинку-медитації трапляється три речі:
·💢 знижується зв’язок між тілом та ділянкою, яка відповідає за відчуття страху. Це допомагає зменшити тривожність;
·💢 медитація допомагає встановити міцніший зв’язок між сенсорними центрами та префронтальною корою, яка допомагає дивитись на речі логічніше та зваженіше;
·💢 також формується сильніший зв’язок між тілесними відчуттями та ділянкою мозку, яка відповідає за оцінку людей, яких ви вважаєте відмінними від себе. Це допомагає бути більш емпатичними.
Як же зробити так, щоб мозок дійсно відпочив?
Позбавтесь гаджетів. Повністю.
Жодних смс, перевірок пошти та соціальних мереж. Якщо ситуація не дозволяє повністю відключитись від роботи, виділіть для цього окремий час і не користуйтесь смартфоном поза цих годин.
Спробуйте щось нове.
Відпустка – ідеальний час для цього. А ваш мозок любить новеньке: це основний фактор нейропластичності – можливості вашого мозку змінюватись та розвиватись.
Сон, їжа, пиття.
Ваш мозок буде вдячний, якщо ви потурбуйтесь про своє тіло. Отож подрімайте, якщо відчуваєте втому, пийте достатньо води, харчуйтесь регулярно та різноманітно.
Плануйте ваш відпочинок.
Попередьте своїх колег, в які години вас краще не турбувати. Підкажіть, до кого вони зможуть звернутись у разі професійної необхідності. Повідомте про це за допомогою мейла, наприклад. Гарний відпочинок потребує гарного планування.
Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/health/103028

середа, 17 березня 2021 р.

СЕНСОРНІ ІГРИ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ ЗАСПОКОЇТИСЯ І ЗНЯТИ СТРЕС ДІТЕЙ (для початкової школи)

 


Гра для дітей - природний стан, спосіб життя. Відпрацювання життєвих і поведінкових моделей і складних ситуацій. І спосіб ці моделі скорегувати, і з ситуаціями розібратися. Тому ігри можуть також допомогти дітям прийти в себе, якщо їм довелося побувати в будь-якій стресової ситуації.

Ігри в будиночок
Будь-які ігри, де дитина ховається, допомагають їй відновити особисті кордони, прийти в себе, коли вона збентежена або перенесла сенсорне перевантаження, стривожена або сильно втомилася. І коли дитина не відчуває себе в безпеці.
Забезпечте малюкові місце, де можна ховатися: будиночок з коробки або з тканини, накинутою на щось, куплений або саморобний, куточок у вбудованій шафі або під столом.
Ігри в немовля, в «животик»
Іноді діти хочуть, щоб мама взяла їх на ручки і похитала, як дитинча. Є малюки, які залазять перед сном до мами під ковдру і говорять «я в животику». Мамин животик рятує, коли не вистачає почуття безпеки і захищеності, а також уваги і турботи. Або батьківської уваги після народження братика чи сестрички.
Підтримуйте ці ігри, дозволяйте дитині пригрітися до вас, насититися вами! Малюки ще не можуть існувати автономно, батьківське тепло, захист і турбота необхідні їм, як повітря.
Кокон
Гра, яку можна порівняти з грою в будиночок, але в дуже тісний будиночок. Малюка можна сповивати, як немовля, загортати в ковдру, плед.
Можна грати в переродження (поступово з кокона) з гусениці до народження метелика.
Ця гра допомагає дітям, перевтома яких виливається в гіперрухливість, а також переляканим дітям. Добре грати в кокон вечорами під час адаптації до дитячого садка.
Бутерброд
Ця гра також хороша для малюків, чиє занепокоєння виливається в гіперрухливість, для дітей, які сукають ніжками при засипанні, для перевтомлених дітей, коли вони про все спотикаються і на все натикаються. «Бутерброд» допомагає малюкам відчути своє тіло, повернути собі відчуття самого себе. Плюс в цій грі мама або тато приділяють малюкові максимум уваги, що теж повертає дитині почуття себе.
Укладаєте дитину на подушку (або на дві), голова теж на подушці і ніжки на подушці (або на згорнутій в кілька шарів м'якій ковдрі) - це хліб на блюдці. Мажете хліб маслом - розгладжує дитину руками дуже акуратно і дуже ретельно. Лагідно проговорюючи кожну свою дію. Потім кладете поверх масла сир або другий шматок хліба - ще одну або дві подушки (щоб закрити всю дитину), ще раз намазуєте маслом - вже сильніше, з тиском «розмазуєте» подушки по дитині.
А потім - «ам, ам» - їсте бутерброд, стискаючи дитину в подушках з боків і трохи придавлюючи зверху.
Потім поглажуєте малюка по голові, посміхаєтеся і даєте йому ще полежати в подушках - поки сам не захоче вилізти.
«Котись ковбаскою по Малій Спаській!»
Дитина хоче бавитися, крутитися, крутитися, а вам треба її заспокоїти, щоб переключити на якусь справу.
Будемо дитину катати! По ігровому мату, по ковдрі, по ліжку. «А ну йди сюди!» - котимо лежачу дитину до себе. Дитина задоволена - прикотили до себе і обійняли, сидимо заспокоюємось. Чинить опір, проявляє активність - відсуваєте, котите від себе, підштовхуючи обома руками: «Котись ковбаскою по Малій Спаській!» І так кілька разів, поки стан дитини не зміниться.
Вийти з гри можна, «розтягуючи сосиску», тобто вирівнюючи дитину, роблячи потягушки. Можна з ковбаски зробити «бутерброд». Можна перейти до «калачика».
Калачик
Ця гра, як і «бутерброд», допомагає дитині відчути своє тіло, відновити втрачений через якісь переживань контроль над ним. Ця гра також хороша в період адаптації до дитячого садка або після дуже насиченого враженнями і активностями дня.
Замішуєте з малюком тісто - як слід замішуєте, це значна частина гри. Розкатуєте тісто, робите ковбаску і акуратно звертаєте в калачик - коліна до живота, головку до колін. І ставите в духовку, в тепло - вкриваєте пледом, ковдрою або простирадлом. І чекаєте. Потім акуратно дістаєте і дуже ніжно, погладжуючи малюка, мажете калачик маслом. І радієте. Який гарний, рум'яний, запашний, м'який, свіжий у нас калачик вийшов! Можна чай пити! І ведете дитину за стіл - годувати або поїти чаєм.
Ігри з водою
Майже всі ігри з водою діють на дітей заспокійливо і розслабляючи. Переливання води з ємності в ємність, переливання води шприцом або піпеткою (так, деяким дітям подобається піпеткою переливати воду з відерця в баночку), ложкою, експерименти з підфарбовуванням води фарбами - всі ці заняття приводять до того, що діти зосереджуються і заспокоюються. Купання в теплій ванні розслабляє тіло дитини, а за ним і всю дитину.
Вода змиває занепокоєння і зайве збудження. Ванна ідеальна після гучної активної прогулянки або після відходу гостей.
А після ванни дитину можна віднести на ліжко і вкрити м'якою ковдрою або м'яким простирадлом. Непогано влаштувати малюка на батьківському ліжку або в батьківському кріслі - в просторі мами чи тата, щоб воно його додатково підтримувало і заспокоювало.

середа, 10 березня 2021 р.

Як встигати все заплановане? Як навчитися правильно розподіляти час? Як позбутися звички відкладати виконання важливих завдань на останній момент?

 Уміння розставляти пріоритети та розподіляти час – важлива навичка кожної успішної особистості. В умовах дистанційного навчання це вміння вкрай потрібне школярам! На відміну від звичайного шкільного режиму, коли час навантаження та відпочинку регламентується стандартною тривалістю уроків та перерв, під час дистанційки учні мають навчитися розподіляти свій час самостійно – встигаючи як навчатись, так і відпочивати.

Із чого починати планування, як мотивувати себе та як позбутися звички прокрастинувати – про це у нашому матеріалі.

Визначте мету

Запитайте в учнів, про що вони мріють? Яких цілей прагнуть досягти найближчим часом чи через кілька років? Запропонуйте їм сформувати свої цілі та записати їх, а потім подумати, що необхідно зробити, щоб досягти омріяних результатів.

Важливо! Запропонуйте учням візуалізувавати свої мрії на особистій мапі бажань та прописати конкретні кроки, які необхідно зробити для реалізації кожної з них.

Складайте щоденний список завдань

Написати конспект, розв’язати приклади, запам’ятати дати, зробити проєкт та інше – щодня кожному учню необхідно виконати ряд завдань. Неправильне розподілення часу може викликати відчуття хронічного браку вільного часу та постійне почуття втоми. Насправді це наслідок перевантаження мозку та неправильного режиму дня.

Поясніть учням, щоб позбутися таких наслідків, необхідно щовечора планувати наступний день. Для цього усі завдання, які потрібно виконати впродовж наступного дня, варто записувати та поряд з кожним з них позначати час, що знадобиться на його виконання.

Наприклад, «додаткові заняття англійською мовою у додатку Duolingo – 30 хвилин»«виконання домашніх завдань на наступний день – 1,5 години» та інше.

Важливо! Формулювання у плані мають бути чіткі, конкретні та регламентовані часом. Для того, щоб зробити акценти у пріоритетності завдань на день, доцільно скористатись матрицею Ейзенхауера.

Плануйте завдання на тиждень

Щоб мрії стали реально здійсненими цілями, варто навчитися довгостроковому плануванню. Почати можна з маленького – привчитися планувати спочатку на день, потім на тиждень, місяць, а згодом на більш далекі перспективи.

Одна з характерних помилок початківців – планувати одразу на день десятки завдань, завідомо знаючи, що всі з них точно не вдасться виконати. Таким чином щовечора доводиться переносити значну частину незробленого на наступний день. Це не ефективно. Краще на день записувати лише ті справи, які точно вдасться виконати, для всіх інших краще скласти окремий список «Справи на тиждень», виконувати їх варто у вільний час упродовж найближчих днів.

Щоб список справ постійно був перед очима, запропонуйте школярам використовувати яскраві стікери, які можна приклеювати до ватману, де розграфлені дні тижня.

Важливо! Головна мета планування – не зайняти цілком кожен день протягом тижня, прописавши покроково виконання завдань, а зуміти знайти баланс між виконанням обов’язкових справ та часу на відпочинок і творчість.

Слідкуйте за регулярністю

Деякі завдання потрібно виконувати щоденно: наприклад, приділяти час спорту, відвідуванню онлайн-занять, прогулянкам на свіжому повітрі та інше. Щоб не занотовувати однакові завдання щоденно, привчіть школярів вести трекери корисних звичок. Із їхньою допомогою можна дисциплінувати себе на виконання щоденних рутин та відслідковувати власну організованість.

У бібліотеці «Всеосвіти» ви зможете безкоштовно завантажити понад два десятки різноманітних трекерів корисних звичок, які стануть у пригоді для дошкільнят, учнів початкових класів та старшокласників.

Важливо! Регулярність дозволяє навчитися планувати власний час, виробити корисні навички чи позбутись шкідливих звичок.

«Ні!» прокрастинації

Прокрастинація – психологічний стан, що характеризується постійним відкладанням виконання важливих справ та вирішення проблем на потім. Тобто це підсвідоме ухилення від складних завдань будь-якими способами – гортання стрічки новин у соціальних мережах, переглядання відео на Youtube, безцільні розмови телефоном та інше.

Навчіть учнів прийому «Pomodoro», його застосування допоможе сконцентруватися, чергуючи час навантаження та відпочинку. Його принцип полягає у тому, щоб чергувати види діяльності через рівні проміжки часу – 25 хвилин розумові навантаження, 5 хвилин відпочинку. Після чотирьох проміжків слід зробити більш тривалу перерву (15-20 хвилин).

Щоб не відволікатися, варто скористатися спеціальним застосунком, який буде подавати сигнали через відповідні часові проміжки. Застосунок «Pomodoro»

можна безкоштовно завантажити на Google Play чи App Store.

Важливо! Поясніть школярам, що вміння концентруватись, не відволікаючись на неважливі другорядні справи, – запорука успіху на шляху до високих результатів у будь-якій справі.

Карантин та дистанційне навчання – ідеальний час, щоб навчитися чомусь новому, самостійно підтягнути власний рівень знань з певного предмета та інше. У школярів купа вільного часу, головне – використати його з користю!


   Шановні батьки та учні,  останнім часом стрімко поширюється серед молоді  молодіжний рух “Редан”. Його учасники збираються у різних міста...