Типові підлітки сьогодні, окрім навчання та виконання певної домашньої роботи, займаються спортом, грають у відеоігри й, звичайно ж, заглядають у свою стрічку в Instagram. Та зазвичай, останнє, що роблять батьки — це турбуються про безпеку своїх дітей в інтернеті або контролюють час, які ті витрачають на свої телефони.
Дорослі мають допомогти дітям зробити перший крок у цифровому світі, оскільки цей світ є настільки масштабним і настільки швидко розвивається, що не завжди зрозуміти, що робити. Фактично сьогодні підростає перше покоління дітей зі смартфонами, яке змалку користується соціальними мережами та месенджерами. І саме використання соціальних мереж турбує батьків найбільше. Проблема ще і в тому, що діти часто володіють технологічними навичками краще, ніж дорослі. А кількість сайтів та додатків настільки велика, що впоратись з усім дуже важко.
Що можуть зробити батьки?
Тримайте поведінку дітей в кіберпросторі під контролем
Дізнайтеся, які програми використовують ваші діти, і подивіться, як оцінюють їх на таких сайтах, як Smart Social. Цей сайт аналізує безпеку додатків і поміщає їх в залежності від того в зелену зону, сіру або червону.
Будьте своїм в «інтернеті»
Заходьте на сайти, де бувають ваші діти, та стежте за їх діяльністю. Батьки повинні завжди знати паролі дітей для їх телефонів і будь-яких соціальних мереж, на яких вони знаходяться. Відстежуйте, коли вони в режимі онлайн і що вони роблять. Ви навіть можете приєднатися до них у грі Fortnite!
Тримайте під контролем
Крім Our Pact, є й інші служби, що виконують моніторинг онлайн-активності. Наприклад, Bark рекламується як «доступний сервіс, що активно контролює текстові повідомлення, YouTube, електронні листи та 24 різні соціальні мережі з метою виявлення потенційних проблем безпеки, тому зайняті батьки можуть заощадити час і отримати спокій». Правда, цей сервіс не безкоштовний і обійдеться користувачу в $9 на місяць
Видання ConsumersAdvocate.org наводить список 10 найкращих програм батьківського контролю у 2018 році — 10 Best Parental Control Apps. Серед них і такі популярні та відомі в Україні засоби як ESET Parental Control та Norton Family Premier.
Батьки повинні встановити паролі на WiFi та задати обмеження на час доступу до бездротової мережі. Проконсультуйтесь зі своїм постачальником послуг про те, як налаштувати брандмауер для домашнього інтернету.
Приберіть спокусу з поля зору
Заряджайте телефони у спільних кімнатах вашого будинку — щоб їх не було у спальні. Не дозволяйте ставити телевізори або ігрові системи у спальні вашої дитини. Це полегшує батькам нагляд і не так заманливо для дитини, коли вона повинна спати.
Підпишіть угоду
Це може звучати дивно, але доволі ефективний спосіб — просто
підписати з дитиною угоду, де буде сказано про те, що вона
зобов’язується виконувати певні обмеження під час перебування в
інтернеті.
Що можуть зробити викладачі?
Покажіть приклад
Безпека та правильна поведінка дітей в інтернеті актуальна не тільки вдома. Педагоги також повинні потурбуватися про те, що студенти роблять в інтернеті.
Нам усім потрібно хоча б деякий час проводити без інтернету. Якщо діти бачать, що дорослі показують приклад — вони будуть схильні йти за ними. За даними дослідницького центру Pew, 51% підлітків зауважують, що їхні батьки чи вихователі часто відволікаються на свій мобільний телефон, коли вони намагаються поговорити з ними.
Вчителі та батьки можуть встановити так звану «зону, вільну від технологій» або певні часові періоди для цифрової детоксикації.
Поговорити з учнями про технології
Заохочуйте дітей спілкуватися з вами, якщо вони отримують погрози або стикаються з неприйнятним вмістом в Інтернеті. Поговоріть з учнями про те, з якими додатками вони працюють та як вони використовують інтернет у школі й за її межами.
Слідкуйте за часом
Нам потрібно навчати дітей змінювати звички. Продумайте, яким має бути співвідношення часу, проведеного біля екрана, та часу, призначеного для інших видів діяльності. У більшості пристроїв тепер є можливість контролювати використання, тому подивіться на свій смартфон і оцініть, скільки часу ви витрачаєте на нього. Навчіть дітей робити те ж саме.
Розкажіть про цифрову грамоту
Розв’язуйте проблеми на самому початку
Не чекайте, поки події вийдуть з під контролю, якщо ви бачите що відбувається щось підозріле.
Технології та соціальні мережі розвиваються та набирають силу. Замість того, щоб забороняти їх дітям, краще навчіть їх правилам безпечної поведінки в інтернеті. Водночас ми повинні прагнути, щоб діти не занадто багато проводили часу біля екрана і могли повноцінно фізично розвиватися.
Немає коментарів:
Дописати коментар